Zanim przedstawimy kroki, jakie trzeba podjąć w celu pełnego zabezpieczenia swojego konta na FB oraz innych portalach, musimy poruszyć kwestię zgodności profilu z regulaminem META. Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej oczywistego. Jednak spory procent spraw, które do nas trafiają, jest związany właśnie z tym zagadnieniem. Blokada konta prywatnego na Facebooku może zakończyć Waszą social mediową karierę. Z tej części poradnika dowiecie się, jak się przed tym uchronić.
Zabezpieczenie konta prywatnego przed blokadą na Facebooku
Pora na kilka porad związanych z przestrzeganiem regulaminu Facebooka. Temat niby oczywisty, tymczasem w każdym tygodniu odbieramy po kilka telefonów od klientów, którym Facebook zablokował konta prywatne. Czemu to się stało i jak tego uniknąć?
Imię i nazwisko w profilu na Facebooku
Najważniejszą kwestią jest to, żeby Wasz profil zawierał prawdziwe dane. Jeśli chcecie uniknąć zablokowania swojego konta prywatnego przez portal, powinniście mieć w nim przede wszystkim prawdziwe imię i nazwisko. Wiemy, że coraz więcej mówi się o prywatności i rozumiemy osoby, które ukrywają się np. pod nickami „Michał Ka” czy „Paweł Es”. Dla Facebooka jest to jednak łamanie regulaminu! Jeśli chcecie ukryć swój profil przed innymi, popracujcie raczej nad ustawieniami prywatności, które możecie bardzo sprawnie kontrolować, a nie uciekajcie się do takich zabiegów. Facebook traktuje profil z tego typu nazwą jako fake konto i jeśli traficie pod weryfikację, to z pewnością jej nie przejdziecie. Podobnie jest z nazwami typu „Aleksandra Ola” czy „Katarzyna Marta”.
Blokada konta prywatnego na Facebooku przez fałszywe imię
Podobnie sytuacja ma się z popularnymi ostatnio kontami „dla par”. Wielokrotnie widzieliśmy konta o nazwie w stylu „Marta i Adam Kowalscy”. Mieliśmy też klientów, których konto prywatne nazywało się podobnie. Przed rozpoczęciem wspólnych działań prosiliśmy ich o zmianę nazwy i ujednolicenie jej tak, żeby reprezentowała jedną osobę. META nie pozwala na tego typu praktyki, a zasada jest tu bardzo prosta: jedno konto – jedna osoba – jeden użytkownik. Zapowiadane są zmiany w tym zakresie − mówi się nawet o 5 kontach na użytkownika. Na razie nie wiemy jeszcze, kiedy one wejdą i jak dokładnie będą wyglądały, a wszystkich użytkowników obowiązują zasady opisane w tym akapicie.
Pseudonim na Facebooku
Czy zamiast imienia na Facebooku można używać pseudonimu? Nie! Tu jednak macie proste i akceptowane przez Facebooka wyjście. Jeśli jesteście rozpoznawalni pod ksywką, to możecie dodać ją jako alternatywne imię w odpowiednim miejscu w ustawieniach profilowych. Akceptowane są też zdrobnienia imion np. Janek zamiast Jan, czy Kasia zamiast Katarzyna. Konta z nieprawdziwym imieniem i nazwiskiem oraz podejrzanym zdjęciem profilowym wyłapywane są przez algorytmy Facebooka i automatycznej blokowane. Zimą 2023 los taki spotkał tysiące kont, które administrowane były przez tak zwane szare konta.
Szare konto, czyli gray account
Czym są gray accounts? To konta, które zamiast imienia i nazwiska zawierały nazwę firmy lub kompletnie abstrakcyjne słowa. Zerknijmy na to, co o takich kontach mówi samo META:
Szare konto to konto używane do logowania się na Facebooku, które nie jest powiązane z osobistym profilem lub kontem. Osoby posiadające szare konta mogły zarządzać swoimi stronami, zanim wymagane było posiadanie osobistego profilu do tworzenia i wyświetlania reklam na stronie lub zarządzania nimi.
Szare konta nie mają dostępu do tych samych funkcji zabezpieczeń, co konta standardowe. Z tego powodu wyłączamy szare konta i wymagamy od administratorów korzystania ze standardowego konta na Facebooku w celu poprawy bezpieczeństwa osób i kont na Facebooku .
Co ciekawe, styczniową czystkę szarych kont przetrwało bardzo dużo takich tworów. Właściciele wielu z nich odzywają się do nas po pomoc właściwie codziennie. Ten fakt jest całkiem ciekawym komentarzem na temat skuteczności działań META.
Imię i nazwisko na Facebooku – co mówi regulamin?
Wróćmy jednak do imion i na początek zerknijmy jeszcze na chwilę do regulaminu META:
Imię i nazwisko na koncie powinno być imieniem i nazwiskiem, pod którym znają Cię na co dzień Twoi znajomi. Powinno też widnieć na dokumencie tożsamości lub dokumencie ujętym na naszej liście dokumentów tożsamości.
To właśnie dokument tożsamości jest podstawą weryfikacji Waszego konta w przypadku jego kradzieży, zablokowania czy utraty z innego powodu. Niezależnie czy będziecie ubiegali się o odzyskanie dostępu bezpośrednio u Facebooka czy poprosicie o pomoc Ministerstwo Cyfryzacji. I tu mała uwaga. Niestety możliwość pomocy w odblokowaniu konta przez Ministerstwo Cyfryzacji była dostępna tylko do sierpnia 2023 roku. Ustawienie sobie prawdziwego imienia i nazwiska przynosi jednak jakieś korzyści. O dokumencie tożsamości i jego wykorzystaniu opowiemy jeszcze za moment.
Jakie zdjęcie profilowe ustawić na Facebooku?
Wiele osób ustawia sobie w avatarze wymyślne grafiki, często wzbogacane o różnego rodzaju nakładki. Nie ma w tym nic złego, ale warto, żebyście wśród swoich zdjęć profilowych mieli choć jedno, na którym widać Waszą twarz. Pomoże to algorytmowi rozpoznać Was w przypadku weryfikacji, w procesie której wyślecie Facebookowi swój dowód osobisty. Pamiętajcie, żeby na zdjęciu nie mieć maseczek, do których przyzwyczaił nas covid-19 czy makijażu mocno zmieniającego wygląd.
Blokada konta prywatnego na Facebooku osoby niepełnoletniej
Czasem portal blokuje jednak konta, które mają ustawione zarówno prawdziwe zdjęcie profilowe, jak i imię i nazwisko. Jak to się dzieje? Powodem są zgłoszenia od osób, którym może zależeć na ograniczeniu Waszego dostępu do zasobów portalu. Kiedyś zgłosił się do nas klient, któremu zablokowano konto prywatne. Co ciekawe, podobny przypadek spotkał inne osoby z jego branży. Wszystko zgrało się z pojawieniem się w tej branży nowego gracza (czy było to zamierzone działanie? Tego nie dowiemy się nigdy). Powód blokady? Niezgodny z regulaminem portalu wiek. Zgodnie z regulaminem konto na portalu może mieć osoba, która ukończyła 13 lat. Klient sam miał dziecko, więc raczej nie łamał tego punktu regulaminu. Przypadek ten jednak pokazuje nam najprostszy mechanizm, który pozwala na „wycięcie” innej osoby z Facebooka.
Konto na Facebooku „młodsze” niż 13 lat
Zgłoszenie, że profilem posługuje się osoba młodsza niż 13 lat, to dość powszechnie stosowana metoda. Nawet jeśli w Waszej branży nie ma konkurencji niegrającej zgodnie z zasadami fair play, to i tak Wasz profil może zostać zgłoszony przez kogoś nieżyczliwego. Dlatego wszystkim klientom, którym zależy na bezpieczeństwie ich zasobów online, doradzamy studzenie emocji we wszelkich dyskusjach (światopoglądowych i nie tylko). Świata komentarzem nie zmienimy, a ban nałożony na konto może kosztować nas trochę nerwów i dostęp do cennych zasobów.
Data urodzenia a blokada konta prywatnego na Facebooku
Powyższy przykład dość wyraźnie pokazuje, jak ważne jest ustawienie w swoim profilu prawdziwej daty urodzenia. Jeśli nie jesteście fanami składanych na tablicy życzeń urodzinowych, to po prostu możecie ograniczyć lub całkowicie ukryć widoczność tej daty. Tymczasem jeśli Wasze konto zostanie zgłoszone jako konto osoby nieletniej, jedyną drogą weryfikacji będzie porównanie przez algorytm Waszej daty urodzenia z dokumentu tożsamości z tą podaną w profilu. Jeśli nie przejdziecie weryfikacji pozytywnie, możecie utracić konto na zawsze.
Wytycznych facebookowego savoir-vivre jest trochę więcej. Wszystkie, czasem dość zaskakujące, zasady znajdziecie w dokumencie zwanym Community Standards.
W kolejnej części naszego poradnika o zabezpieczaniu kont w social media opowiemy Wam o blokadach konta i zasobów firmowych na Facebooku.
3 komentarze
Zuzia · 4 stycznia 2024 o 10:00
Czy jest jakaś szansa, żeby teraz odzyskać fanpage, który był prowadzony przez szare konto, które zostało nieodwracalnie usunięte?
Konsultacje Social Media · 4 stycznia 2024 o 10:38
Dziękujemy za kontakt i znalezienie nas w sieci. Szare konta to jest grubszy problem i sama reakcja FB zależy od kilku czynników. Przesłaliśmy do Pani maila w tej sprawie.
Blokada konta firmowego na Facebooku · 6 grudnia 2023 o 14:56
[…] części poświęconej zabezpieczeniu konta prywatnego wspominaliśmy już, że bardzo istotnym elementem układanki bezpieczeństwa jest profil […]