fbpx

Jak odzyskać dostęp do konta prywatnego na Facebooku?

Problemy z odzyskaniem konta prywatnego na Facebooku to ostatnio prawdziwa plaga. Codziennie odbieram po kilka wiadomości i telefonów w tej sprawie. Nie chcę zostawiać swoich klientów samych w tej niekomfortowej sytuacji, dlatego postanowiłem przygotować wpis, który opisuje najczęstsze powody utraty dostępu do konta prywatnego na Facebooku oraz metody jego odzyskiwania. Przy okazji przypomnę, że jeśli straciliście fanpage, to tę sprawę rozwiązuje się zupełnie inaczej (tu dowiecie się jak odzyskać fanpage). W dalszej części tego wpisu opowiem Wam, jak odzyskać konto prywatne na Facebooku.

jak odzyskać dostęp do profilu prywatnego na Facebooku

Powody utraty konta prywatnego na Facebooku

Powody utraty dostępu do konta prywatnego na Facebooku możemy podzielić na cztery kategorie:

– błędy użytkownika, np. zgubienie lub zapomnienie hasła do logowania do Facebooka,
– kradzieże i włamania (w tym włamania hakerskie, ale też np. działania nieuczciwych pracowników),
– błędy po stronie Facebooka,
– blokada nałożona na profil prywatny przez administrację Facebooka.

Czemu o tym piszę? W celu podjęcia odpowiednich działań musimy najpierw zdefiniować problem, a każdy z wymienionych powodów wymaga innej reakcji i przejścia innej drogi.

Odzyskiwanie konta prywatnego na Facebooku – co przygotować?

Zanim jednak zacznę, chciałbym powiedzieć o kilku bardzo ważnych kwestiach, które pomogą Wam odzyskać profil prywatny na Facebooku. Po pierwsze: wszelkie swoje działania wykonujcie z komputera. Interface popularnego Fejsa jest o wiele bogatszy i posiada o wiele więcej opcji w wersji desktop. Po drugie: bez nerwów. Dokładnie czytajcie komunikaty na ekranie, nie panikujcie, a jeśli coś Wam nie wychodzi, przygotujcie dokumentację błędów w postaci zrzutów ekranu, którą możecie mi potem pokazać lub przesłać do FB. Pamiętajcie też, że Facebook to tylko maszyna i gigantyczny zbiór kodu. Portal też ma prawo mieć gorszy dzień i po prostu się psuć. Czasem warto wypić kawę i poczekać kilka godzin, albo i dobę, bo błędy w działaniu Facebooka to codzienność i szkoda niszczyć swój system nerwowy w starciu z czymś, co i tak w danej chwili nie działa. Na koniec pamiętajcie też, żeby działania w trzech pierwszych przypadkach (kradzież konta, utrata hasła lub błąd po stronie Facebooka) wykonywać z komputera i przeglądarki, na której zazwyczaj obsługiwaliście FB. W trzecim przypadku (blokada konta prywatnego przez Facebooka) warto czasami skorzystać z innego urządzenia i dodatkowo użyć przeglądarki ukrywającej Wasze IP (polecam darmowe i legalne narzędzia TOR lub Opera GX).

Czy powinniście pomyśleć o czymś jeszcze? Tak. Warto mieć pod ręką dowód osobisty, czasem FB wymaga dosłania jego zdjęcia! Pamiętajcie też o bezpieczeństwie. Nigdy, przenigdy, nie wykonujcie żadnych działań związanych z odzyskiwaniem konta na Facebooku na stronach nienależących do portalu. Porady, takie jak ten tekst, to jedno. Czym innym są firmy czy strony namawiające Was do klikania w podejrzane linki. Na mojej stronie i w moich artykułach znajdziecie tylko oficjalne linki od Facebooka. Nigdy nie podam Wam innej drogi negocjacji z portalem i nigdy sam z innej drogi nie zamierzam korzystać. W swojej pracy stosuję tylko legalne, bezpieczne i sprawdzone źródła. A hakerom i oszustom mówię stanowcze: NIE.

Dlatego jeśli na swojej drodze do odzyskania konta spotkacie się z innymi linkami w domenie niż Facebook.com – na przykład Facebook.net lub Facebook.pl lub Faceebok.com, to nigdy ich nie klikajcie i jak najszybciej wyłączcie okno przeglądarki. Ostatnio, przy okazji załatwiania jednej sprawy dla klienta, gdzie zaszła próba oszustwa pracownicy Facebooka dostarczyli mi listę domen, z których przychodzi oficjalna korespondencja z portalu. Lista ta jest aktualna w chwili pisania tego wpisu (luty 2021).

Lista oficjalnych domen i domen, z których przychodzą maile od Facebooka:

– @business.fb.com
– @support.facebook.com
– @fb.com
– advertise-noreply@facebookmail.com
– update@em.facebookmail.com
– @mediapartnerships.fb.com

Pamiętajcie też, że Facebook dba o Wasze bezpieczeństwo i każde połączenie z zasobami portalu jest szyfrowane. Jak to sprawdzić? W oknie adresu po lewej stronie (komputery Windows) lub w centralnej części (komputery MAC) powinna być widoczna ikona zamkniętej kłódki potwierdzająca szyfrowanie strony. Taką sama kłódkę zobaczycie, jeśli czytając ten tekst, spojrzycie w pasek adresu mojej strony. Tak, Konsultacje Social Media dbają o Wasze bezpieczeństwo cyfrowe, dlatego wizyta na tej stronie jest szyfrowana.

Przejdźmy teraz do sposobów odzyskiwania prywatnego konta na Facebooku.

Odzyskiwanie prywatnego konta na Facebooku – zapomniane hasło

Jeśli nie pamiętacie hasła do profilu prywatnego na Facebooku, to skorzystajcie z tej drogi. Kliknijcie w ten link, a następnie postępujcie zgodnie z instrukcjami: https://www.facebook.com/login/identify
Droga ta jest najprostszą z możliwych. Facebook poprosi Was podanie adresu mailowego lub numeru telefonu połączonego z kontem, a następnie prześle na skrzynkę mailową lub telefon link do resetowania hasła.nie pamiętam hasła do facebooka

Jeśli ze swojego konta nie korzystaliście od dawna, to jest jeszcze jedna droga, którą możecie obrać. W tym wypadku będziecie musieli poprosić o pomoc zaufaną osobę, która udostępni Wam na kilka chwil swoje konto do Facebooka. Po zalogowaniu musicie odnaleźć swój utracony profil, a następnie kliknąć w miejsce, na które nikt nigdy nie zwraca uwagi, czyli w 3 kropki po prawej stronie ekranu.

odzyskiwanie profilu facebook

Z rozwijanego menu wybierzcie opcję: „Uzyskaj wsparcie lub zgłoś profil”. To menu służy głównie zgłaszaniu podejrzanych profili (stalkerów, hejterów itp.), znajduje się w nim jednak opcja, o której pamięta mało osób: „Nie mogę uzyskać dostępu do swojego konta”. Widzicie ją zaznaczoną na granatowo na zrzucie ekranu.

facebook utracone konto

Klikacie i dalej podążacie według wskazówek na ekranie. Czyli wylogowujecie się z konta znajomego i postępujecie według instrukcji. Tę samą drogę możecie przejść, wybierając opcję „Inny powód”, z tą różnicą, że na swojej drodze będziecie musieli wykonać jeszcze jedno kliknięcie przed otrzymaniem prośby o wylogowanie.

Pełny opis procedury znajdziecie tu: https://pl-pl.facebook.com/help/231208473756221

Nie mam dostępu do maila lub telefonu, na który założony jest profil na Facebooku

Przypominam, że do bezproblemowego odzyskania konta na Facebooku potrzebny jest dostęp do adresu mailowego lub telefonu (najlepiej do obu), które podaliście portalowi. Co jeśli nie macie dostępu do numeru telefonu lub maila, na który zakładaliście swoje konto lub ustawialiście uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Wtedy pozostaje Wam kontakt z administratorem poczty lub dostawcą usługi, opcjonalnie z posiadaczem numeru telefonu. Jeśli Wasz mail jest nieaktywny, a numer już dawno jest w rękach obcej osoby to… Może warto skontaktować się z nią! Miła rozmowa/mail i odwdzięczenie się w postaci paczki czekoladek lub butelki wina to o wiele prostsze i rozwiązanie niż próby negocjacji FB, które w tym wypadku wiele Wam nie dadzą.

Oficjalne informacje Facebooka na ten temat znajdziecie TU

Odzyskiwanie skradzionego konta na Facebooku

Opisany powyżej przypadek to niestety najmniejszy problem, z jakim możecie się spotkać. Teraz przechodzimy do czegoś o wiele trudniejszego, czyli rozwiązywania problemów z odzyskaniem skradzionego konta na Facebooku. Często to właśnie konto prywatne jest bramą otwierającą hakerom czy nieuczciwym pracownikom wejście do firmowych zasobów. Jeśli przytrafiło Wam się włamanie na konto prywatne, zgłosić je możecie tędy: https://www.facebook.com/hacked

Klikacie opcję „Ktoś dostał się do mojego konta bez mojej zgody” i postępujecie zgodnie z instrukcjami na ekranie.

skradzione konto prywatne na facebooku

Odzyskiwanie zablokowanego konta na Facebooku

Pora na ostatni przypadek, czyli konto prywatne zablokowane przez Facebooka. W swojej karierze doradzałem w dziesiątkach takich spraw. I niestety wielu z nich nie dało się rozwiązać. Na przykład Facebook odrzucał wniosek klientki, twierdząc, że nie ma 13 lat (wspomniana Pani jest mężatką i ma kilkuletnie dziecko). Lub zgłaszający się do mnie klient opowiedział o blokadzie konta spowodowanej tym, że syn zmienił nazwę użytkownika i zdjęcie profilowe na profilu prywatnym na nazwę i zdjęcie związane z postacią z ulubionej bajki. Efekt? Blokada konta i dodatkowo blokada fanpage, który klient budował od 9 lat i na którym był jedynym administratorem.

Dlaczego Facebook blokuje konta prywatne?

Oto fragment oficjalnego regulaminu Facebooka na ten temat:

„Blokujemy konta na Facebooku, które naruszają Regulamin Facebooka. Na przykład:
– publikowanie treści niezgodnych z Regulaminem Facebooka,
– używanie fałszywego imienia i nazwiska,
– podszywanie się pod inne osoby,
– zachowywanie się w sposób niedozwolony na Facebooku i niezgodny ze Standardami społeczności, kontaktowanie się z innymi osobami w celu nękania, przesyłania reklam i informacji o promocjach lub inne formy niestosownego postępowania”.

Tu znajdziecie pełen zbiór tak zwanych Facebook Community Standards

Mówiąc krótko: Facebook najczęściej blokuje konta prywatne:
na których nie ma prawdziwego i pełnego imienia i nazwiska (w przypadku imion dozwolone są zdrobnienia i różne formy np. Piotruś, Piotrek, Piotr, Kasia, Kaśka, Katarzyna),
które rozsyłają dużo takich samych wiadomości w krótkim czasie np. kopiowane i masowo rozsyłane wiadomości z prośbą o wpłaty na fundację czy inny cel,
które mają w zdjęciu profilowym zdjęcie innej osoby,
które inni użytkownicy oznaczyli jako nieprawdziwe,
które są podejrzane jako konta nienależące do osób powyżej 13. roku życia (tyle trzeba mieć lat, żeby zgodnie z regulaminem mieć konto na Facebooku).

Dwa ostatnie przypadki są szczególnie częstym powodem nałożenia blokady, dlatego radzę studzenie emocji w dyskusjach światopoglądowych, w których uczestniczycie. W branży od dawna mówi się, że najprostszą metodą na „wycięcie” trolla, nieprzychylnego firmie/instytucji komentatora czy innej osoby, której chcemy ograniczyć dostęp do Facebooka, jest zgłoszenie jej jako mającej mniej niż 13 lat.

Jak reagować, kiedy Facebook zablokuje nam konto? Jedyną drogą zgłoszenia sprawy jest w tym wypadku kliknięcie TUTAJ i podążanie za instrukcjami. Niestety w wielu przypadkach zgłaszanie roszczeń do prywatnego konta na Facebooku tą drogą nic nie daje. Nie zmienia to faktu, że przed podjęciem jakichkolwiek innych działań, po prostu musicie spróbować tej opcji. Polecałem ją obu wspominanym na początku akapitu klientom. Dodam jeszcze, że klientce, która została oskarżona o to, że ma mniej niż 13 lat, odzyskałem dostęp do fanpage firmowego, którego nowym adminem został jej mąż. Czy w przypadku jej konta prywatnego na Fejsie dało się zrobić coś jeszcze?

Co jeśli nie udało się odzyskać konta prywatnego na Facebooku?

Czy to już koniec możliwości odzyskania konta prywatnego na Facebooku? Nie! Mamy to szczęście, że Polska jest jednym z niewielu krajów świata, w których ministerstwo może wziąć na siebie negocjacje z portalem. Zatem jeśli wyczerpiecie wszystkie możliwe środki i jesteście w desperacji, złóżcie wniosek do Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie odzyskania dostępu do zablokowanego lub straconego konta prywatnego na Facebooku (uwaga, ciekawostka: tą drogą możemy też zgłaszać sprawy usuniętych postów!). Ważne jest to, że pomoc ministerialna udzielana jest tylko osobom, które nie naruszyły regulaminów portalu i nie złamały prawa. Więc w zasadzie dotyczy tylko kwestii kont zablokowanych przez portal (jeśli Wasze konto zhakowano lub zgubiliście hasło, nikt w ministerstwie Wam nie pomoże, a Wy musicie próbować metod opisanych w dwóch pierwszych akapitach).

Usługa, którą wykonuje ministerstwo, jest bezpłatna, a żeby z niej skorzystać musicie wcześniej wykonać kroki z opisanych przeze mnie metod i odczekać przynajmniej 72 godziny (tyle według zasady przyjętej przez ministerialnych speców ma portal na reakcję na Waszą prośbę). Żeby zgłosić sprawę ministerstwu, przygotujcie zrzuty ekranów z odrzuceniem Waszego wniosku lub datą wysłania wniosku, na który nie uzyskaliście odpowiedzi oraz dostęp do Profilu Zaufanego (jeśli nie macie takiego profilu założycie go na stronie pz.gov.pl – możecie to zrobić bez chodzenia do urzędu, wystarczy, że macie konto w banku, który współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji). Żeby zgłosić się po pomoc w odzyskaniu dostępu do profilu prywatnego przy pomocy Ministerstwa Cyfryzacji, podążajcie za tym linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/odwolaj-sie-od-decyzji-portalu

Odzyskiwanie dostępu do fanpage na Facebooku

A co ze straconymi fanpage? Czasem utrata dostępu do konta prywatnego oznacza dla wielu osób utratę dostępu do fanpage na Facebooku. Jeśli utraciliście dostęp do swojego fanpage i nie możecie sobie z tym poradzić, napiszcie do mnie lub przeczytajcie tekst Jak odzyskać dostęp do fanpage na Facebooku. Problem z utraconym fanpage rozwiązuje się całkiem inną metodą niż opisane w tym tekście sposoby odzyskiwania dostępu do kont prywatnych na Facebooku.

15 thoughts on “Jak odzyskać dostęp do konta prywatnego na Facebooku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *